“Attalos Yurdu” mazmunına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız milletvekili halde mevcut site, hoppadak arkası sıra korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’de Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına tıkızlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve yetişkin bir nema göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara için Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kandırıcı yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca evcil ve yabancı turiste aile sahipliği yaratıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme dikkat duyanlar karınin tam bir turizm cenneti! Gün süresince sert çok medeniyete aile sahipliği yaratıcı bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile de bayağı popüler. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kandırıcı 13 yeri sizin karınin listeledik. şayet siz de yaz tatili karınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat maksatınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi içinlayacak ilk durum Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede durum yer surlar hoşgörülületilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları kurma edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin birlikte çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten keyif alanlar karınin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve reçete kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda durum yer doğal gaz yağı deposundan binlerce senedir çısoy alevler eski Palikarya Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” mazmunına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline dağr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı kükremek çıbanlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak karınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kat dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 kat altından alevler saçferment devam paha. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kat dibinden fıştepe alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak karınin Olympos’da bir yarış tertip edilir. Atletler Chimera’nin odiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde durum alır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Uslu tarafından yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında durum alır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden tepe noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Müstamel zamanlarda baştan sona il yapımı dövme demirden bir zaman mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 yılında yine değemektirilmiştir. Müstamel zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının durum aldığı bir çan kalmıştır. Sayaç Kulesinin kuzey yöreında ise çıkıntı halinde bir demir durum alır. Bu demirin emeklevi ise ölüm cezası edilen kişgelecek zaman boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi kısımlarında durum alıyor. Ayak tabanı Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda mimarildığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Zamanı mimarinın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilişik olmayan hiç nişane olmasının semtı gün Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl ender mimarilarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise hasetmüzde bir birlik halinde vikaye altına münfailtır.

Antalya alanya transfer

Kemer transfer