Anadan görme Türk mutfağında geniş olarak kullanılan baharatlar sofralara bahar tren. Baharat, köklü esbaki ile Türk oymak harsünün merkezinde durum almaktadır. Baharat yahut ana malzeme olarak yemeklerde, yumuşaklarda, dolaşmaşularda, reçellerde başta yapmak üzere pek çok alanda damaklarda unutulmaz izler buzakır. Türk mutfağı, sıklıkla tercih edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, türap biber, nane, pul biber ve tarçın adı verilen baharatlardan sadece bir kısmı kendine özgü özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çmüsavi bahar umumi olarak her yemekte uygunluklarına bakarak kullanılmaktadır. Baharatları oymak pişirirken kullanabilir yahut yemekten sonrasında demleyebilirsiniz. Yarar yemeklerde çın oranlarda kullanabildiğiniz hin, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi esenlar. Başkaca tabiat ananın kaynağından mevrut baharatların iyileştirici etkisi başüstüneğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza hitap fail en esenlıklı besinlerin başında gelir. Bütün bu özelliklerin cepheı rabıta yemeklerinizi az buçuk değiştirmek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli bahar çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziksel yapı, tat, renk yahut tasarruf amacı kabilinden farklı alanlara bakarak farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e benzeyen bahar çeşidi vardır. Adlandırma her durumda değişikdır. Baharat adları, hazırlanışlarındaki ana birlikteşenle doğrudan ilişkili olma eğilimindedir. Omurga olarak bahar çeşitleri fiziksel özelliklerine bakarak türap, kuru ve taneli yapmak üzere üçe ayrılır. Bu tarzın örnekleri, tahıl olarak aşina en geniş baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu iki bahar aynı zamanda yumuşaklıkları ile bilinir ancak yemeklere de eklenebilirler. Türap baharatlar ise çok geniş oldukları bâtınin bâtınlerinde renk değişiklıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi ekseriya safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve ekseriya oymak pişirmede kullanılırlar. Yeşil türap baharatlar yetişkin ölçüde nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten yapılan baharatlar manca ve bâtıneceklerde kullanılır. Özellikle bahar karışımları ile şifalı bâtınecekler hazırlayabilirsiniz. Geniş türap baharatlar arasında üçüncü renk sınıflandırmasına malik olanlar turuncu yahut turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları arasında köri, zerdeçallık, zencefil, kimyon, türap tarçın ve yenibahar bulunur. Baharat çeşitlerinin adları burada bitmiyor. Bunların cepheı rabıta yeryüzünde henüz pek çok bahar bulunmaktadır. Gördüğünüz kabilinden baharatlar, farklı dokumaları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. Başkaca bazı baharatlar ana sınıflandırma kategorilerinin haricinde tutulmuşdolaşma. Sınıflandırma kategorilerinin haricinde tutulmalarının esas sebebi hiç şüphesiz bulunmaz olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetişen ve özel muamele mucip dolu ve sert tatlar oldukları bâtınin çoğunlukla değersiz miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak mai haşhaş yahut zahter kabilinden baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem epey şifalı hem de özellikle yumuşaklarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori haricinde değerlendirilebilecek gayrı baharatlar ise bahar karışımlarıdır. Bu karışımlar, takkadak ziyade baharın onat oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Umumiyetle ete tat katmak kabilinden yalnızçlarla kullanılmaktadır. Başkaca bu bahar karışımı ile etinizi pişirmeden önce evire çevire baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çmüsavi bahar Türk mutfağında çok saygınlık bir yere sahiptir. Bu yedi bahar, Rum sınırları ortamında en geniş kullanılan tatlar arasında durum almakta ve zımnında Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Sık kullanımları dolayısıyla yiyeceklerde vakit kaybetmeden nüans edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört defa fazlalıkrırlar. Rum mutfağında son radde uyumlu ve evetşamsal olan bu yedi çmüsavi, ekseriya bir arada bahar seti olarak satılmaktadır. Özellikle şarki ve Güneydoğu Rum mutfağında önemli bir yere malik olan türap yahut pul kabilinden biber bazlı baharatlar vakit kaybetmeden vakit kaybetmeden bütün yemeklerin ana malzemesidir. Üretimi bâtınin ziynet biberi adı verilen özel bir biber türü mucip bu bahar türü, esenlıklı dokumasıyla da hane dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Katkısızlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, uzvi bahar ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi esas bahar arasında durum meydan hem de Güneydoğu Rum ile özdeşleşen ve biber özü bâtıneren bir gayrı bahar ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının elmastıraşı denilebilir. İso biberinden elde edilen bu bahar, gayrı biber baharatlarından farklı olarak türap kıvamı ve rengiyle vakit kaybetmeden nüans edilir. Başkaca şiddetlilığın pullardan farklı olarak ağızda henüz geç yayılması da İsot’u bu derece özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharın karışımı olan ancak farklı bir dokumaya malik olan bahar Poy Spice’dir. Poy baharı, özellikle kahvaltıda ekseriya aş ve zeytinyağı ile tüketilen esenlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk iletmek bâtınin Poy Spice’ı tercih edebilirsiniz.

Rum mutfağının yıldızı Seven Spices
Yedi baharın belki de en aşina üyesi olan karabiber, hem adet hem de türap halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve parafin et ürünlerinde doğrudan pişmiş gıdaların üzerine konularak geniş olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü bahar, sıcak iklimlerde yetişen karabiberlerden dokumalır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya kabilinden ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları dolayısıyla karabiber üretimi bâtınin mükemmeldir. Başkaca yiyecekğe pişirme sırasında karabiber tozu eklenir ve yiyecekğin esas yapkaloriı oluşturur. Hem karabiberin hem de tahılın en faydalı hususü sindirimi kolaylaştırması ve hazım sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle akıllıca miktarlarda tüketildiğinde hazım sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi bahar arasında bir farklı yıldız olan kekik, geniş bir tasarruf meydanı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları ortamında mebzul oranda yetişmesi, kekiğin biraşırı varyasyonda kullanılmasının ana sebebidir. Keyif lügat konusu başüstüneğunda, biraşırı yardımsı olan insan üst sistemi bâtınin iyidir. Kekik otu kabilinden bazı çay türleri hasetn sonunda yorgunluğu bastırmak bâtınin kazançlı gelebilir. Bir gayrı bahar ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en yüzü sıcak baharatlarından biri başüstüneğu bâtınin Rum’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde et ürünlerine lezzet katan bu bahar vakit kaybetmeden vakit kaybetmeden her yemekte kullanılabilir. Baharatın bâtınindeki esanslara bağlı olarak farklı skorlara kazançlı gelebilmektedir. Bu açıdan bâtınerik ve hammaddelere bakarak uzmanlardan destek alarak ürünleri dağıtırken tasarruf önerilerine uyabilirsiniz.

Habbe esas direği olan bahar çeşitleri ve aşhane kullanımları, çın orantıda ve çın oranda kullanıldığında her evetşfecir kullanıcıevet kazançlı gelebilir.

Olağandışı ve melez baharatlar
Sayısız bahar çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın cepheı rabıta karışım dokumasına malik olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini allıkıyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, ekseriya birkaç baharın ve bu baharatlara eşlik fail aromatik otların karışımıdır. Epey popüler olan bu karışımlar hem teamül hem de lezzetli çözümlerdir. Popülerliği dolayısıyla adından sık sık lügat ettiren karışım ise Tuzot bahar çeşitleridir. Tuzot baharını her türlü etli ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok henüz fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her hin cepheınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi şiddetleca baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin ana maddesi kişniştir. Ancak biraşırı farklı bahar bâtınerir. Türk köftesine adını veren en esas maddelerden biri de bu köfte çeşnisidir. Dolma evet da kebap kabilinden yiyeceklerde geniş olarak kullanılan bu ürün yardımıyla hem damağınızda tat bırakan hoş bir deneyim evetşarsınız hem de yiyecekleri henüz hızlı sindirir ve esenlıklı bir oymak yersiniz. Bir gayrı melez bahar ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Zeyilşi tadı yardımıyla özellikle salatalar bâtınin uygundur. Ancak sumak baharı ekseriya salatalarda, çorbalarda yahut et yemeklerinde kullanılır. Hangi kezşların katıksız özlerinde antioksidan bâtınerdiğini tasa ediyorsanız ürün kiminda inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat