Kabala, bir varlıkın evet da hizmetin oylumlu miktarlarda satın kırmızıınması yahut satılması demeına hasılat. Kabala satış, genellikle perakende satımların tersine, ürünleri oylumlu miktarlarda satın saha ve henüz sonra bunları ufak tefek miktarlarda satan çalışmaletmelere evet da müşterilere yapılır.

Toptancılık ise, üreticilerden yahut dış alımçılardan ürünleri oylumlu miktarlarda satın saha ve bunları henüz sonra perakendecilere yahut son kullanıcılara satan bir iş modelidir. Toptancılar, ürünlerin oylumlu miktarlarda satın kırmızıınması yardımıyla, ürünlerin henüz sakıt ünite maliyeti ile satılabilmesine olanak sağlarlar. Toptancılar hassaten, perakendecilerin stoklarını yönetmelerine yardımcı bulunmak midein farklı ürünlerin bulunduğu birfena kategoride ürün sunabilirler.

Kabala ticaret, birfena endüstride bulunabilir ve genellikle ürünlerin maliyetini dökmek isteyen ufak tefek ve oylumlu çalışmaletmeler tarafından kullanılır. Örneğin, bir marketin raflarındaki ürünlerin çoğu kabala satın alınır ve henüz sonra müşterilere perakende olarak satılır. Antrparantez, bir inşaat şirketi inşaat malzemelerini kabala satın alarak maliyetlerini düşürebilir ve projelerinde henüz aşkın kar elde edebilir.

Toptancılar, genellikle ürünlerin nakliyesi, depolanması ve teslimatı ile ilgilenirler. Ürünlerin güvenli bir şekilde taşınması ve depolanması, hasar riskini en aza indirir ve müşterilerin sahih ürünleri sahih zamanda almasını sağlar. Toptancılar hassaten, perakendecilerin ve son kullanıcıların ihtiyaçlarına yaraşır farklı ürünler sunarak rakiplik yararı sağlarlar.

Toptancılık, hem üreticiler hem bile perakendeciler midein birfena yarar sunar. Üreticiler, ürünlerinin satışını artırabilirler ve oylumlu miktarlarda satış yapmış oldukları midein henüz aşkın hasılat elde edebilirler. Perakendeciler ise, toptancılar yardımıyla ürünleri henüz sakıt fiyata satın alabilir ve henüz sakıt maliyetlerle satış yaparak henüz aşkın kar elde edebilirler.

Fakat, toptancılık iş modeli, bazı dezavantajlar da mideerebilir. Örneğin, kabala satış etkili olmak midein oylumlu miktarlarda ürün stoku yakalamak gerekir, bu da nakit akışını etkileyebilir ve çalışmaletmeler midein riskli olur. Antrparantez, toptancıların müşterilerine mütemadi ürün tedarik edebilmeleri ve rakiplikçi fiyatlar sunabilmeleri midein, tedarik zinciri yönetiminde dikkatli olmaları ve hızlı cevap ita kabiliyetlerinin olması önemlidir.