Ümit KALKO, 1983 senesinde Ankara’da doğmuştur. Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Ulum Fakültesi Uluslararası İlişkiler Kısmınde, mürtefi lisans eğitimini Erkli Saf Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Kısmınde tamamlamıştır. Doktora eğitimine Dümen ve Organizasyon alanında İstanbul Okumuş Üniversitesinde devam etmektedir.

KALKO, eğitim bilimi kesimünde marka bünyeu, yönetimi, izlemsel marka planlaması ve Türkiye’de ilk kere önemli üniversite kurumlarının Master Franchise gestaltlanma projesini gerçekleştirmiş ve başarıyla sürdürmektedir. 2006 seneından günümüze kadar eğitim bilimi kesimünde karı olarak biraşırı markada yatırımları ve ortaklıkları bulunmaktadır. En muhteşem ideali, bir Türk eğitim bilimi markasının bayrağını Türk Cumhuriyetleri’nden mirlayarak dünya geneline yaymaktır.

Yetişek, spor, konuşma, ilmî alanlarda ulusal ve uluslararası etken çallıkışmalar yürüten KALKO, biraşırı futbol, basket çakerübünde reislik ve yöneticilik yapmıştır. Bir sene reislik yaptığı dönemde tam 32 sene sonrasında Silivrispor 2. Lige çıkmış, yönetiminde arz aldığı Yetişkinçekmece Basketbolspor ise Beko Sepet topu Ligi’ne yükselmiştir. KALKO; bu tarz şeylerin canipı esna Türkiye’nin en muhteşem özel mektep ve kurs derneği olan TÖDER’de 6 yıldır dümen kurulunda arz almaktadır.

KALKO, eğitim bilimi alanında yaptığı başarılı başlangıçimlerden dolayı biraşırı düğün, vakıf, dergi ve STK aracılığıyla “Senenin Yetişek Girişimcisi” ödülüne layık görülmüştür.

KALKO, 2018 seneından itibaren kurduğu sosyal teavün vakfında eğitim bilimi alanında projeler yürütmektedir. Her sene biraşırı öğrenciye burs imkânı sağlayıcı KALKO, memleketi olan KarsKağızman Karabağ Köyü’nde merhum babası Resul Kalko’nun adını taşıyan bir anaokulu ve iptidai ile yan yana öğretmenleriçin lojman yapmış oldurıp Milli Yetişek Bakanlığı’na bağış etmiştir.

Ümit KALKO, Avukat Senem Yorulmaz Kalko ile evli ve Elif Sare ve Yusuf Ali isimlerinde iki çocuğu vardır.

Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko