Chat, Türkçesiyle “Söyleşi” fehvaına gelmektedir. İnternetin bilgiye ulaşım konusunda sergilediği performanstan sonra internetin yalnızca selen aktarımı sinein değil, aynı zamanda sefa sinein de kullanılabileceği de düşünüldü. Bunun sonucunda da internet üzerinden insanoğluın bir protez ad kullanarak (nickname) yârenlik edip eğlenebileceği hem internet siteleri hem de çeşitli programlar meydana getirildi. Chat, internet üzerinde hiç tanımadığınız kazara biriyle konstrüksiyonlabildiği kabil antrparantez tanıdığınız kişilerle de özel programlar veya web siteleri eliyle konstrüksiyonlabilir.

Chat Siteleri
Chat siteleri tanıdığınız veya tanımadığınız kişilerle internet üzerinden tanışma ve yârenlik etme amacıyla kurulmuş internet siteleridir. Bu internet siteleri çoğunlukla programlama dilleri kullanılarak veya apiko scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Temelı chat sitelerine giriş geçirmek sinein yalnızca nickname (protez kişi) kaydetmek yerinde olurken bazenlarındaysa sohbete başlamadan önce behemehâl üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar tüm internet kullanıcıları ortada pop olan Mynet ve ZurnaNet kabil siteler chat sitelerine başlıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları
Chat programları karşınızdaki internet kullanıcılarıyla izlence çatlak cebinünü kullanarak yalnızca yazgılı, yazgılı ve sahnelü, sesli ve sahnelü kabil tercihe bentlı olarak yârenlik etmenize yardımcı olan mukayyetmlardır. Chat programlarının şimdiye derece kullanılmış en pop olanı kısa müddet önce Windows aracılığıyla sonlandırılan MSN Messenger isimli müdrike mesajlaşma mukayyetmıdır. Bir öteki pop chat izlence olan ve internetin efsane mukayyetmlarından onaylama edilen Mirc ise hala kullanılmaktadır.

zurna sohbet
zurna sohbet